درمان استرس و تپش قلب؛ راهکارهای عملی

بیماری‌های قلبی
1402/06/25

در این مقاله بهترین روش‌های درمان استرس و تپش قلب را موردبررسی قرار می‌دهیم.

درمان استرس و تپش قلب؛ راهکارهای عملی

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

استرس و اضطراب در شرایط خاص و بحرانی باعث حمله قلبی، آریتمی و در برخی مواقع موجب مرگ ناگهانی می‌شود. استرس واکنش بیولوژیک طبیعی بدن به موقعیت خطرناک است و همه ما در مواقعی دچار استرس و اضطراب خواهیم شد. به گفته روانشناسان وقتی با استرس ناگهانی روبه‌رو می‌شویم، مغز مواد شیمیایی و هورمون آدرنالین و کورتیزول ترشح می‌کند. این هورمون‌ها موجب تپش قلب و افزایش جریان خون می‌شوند. در این مقاله از مجله بهار زندگی قصد داریم در رابطه با درمان استرس و درمان درد قلب اورژانسی صحبت کنیم. اگر شما هم دچار استرس ناگهانی و تپش قلب هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

نفس عمیق کشیدن راهکاری برای رهایی از استرس

موقعیت‌های استرس‌زا در مواقع طولانی مدت باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شوند و افراد را در مقابل بیماری‌ها آسیب‌پذیر می‌کنند. در حین استرس و اضطراب افراد معمولا نفس‌های سریع و سطحی می‌کشند که مستقیما از سینه می‌آید. این نوع تنفس باعث اختلال در سطح اکسیژن و دی اکسید کربن در بدن شده و به‌طور مستقیم روی ضربان قلب تاثیر می‌گذارد. در این حالت خون به‌درستی با اکسیژن ترکیب نمی‌شود و این موضوع باعث شروع واکنش استرس و در نهایت حمله عصبی خواهد شد.

در حین استرس یک نفس عمیق 3 ثانیه‌ای بکشید، به‌‌گونه‌ای که قفسه سینه کشیده شود. بازدم نفس باید 4 ثانیه طول بکشد و هوا به آرامی از بدن خارج خواهد شد. در کل این زمان روی دیافراگم متمرکز باشید و این طرز نفس کشیدن را چند بار پشت‌سرهم تکرار کنید. تنفس دیافراگمی به ریه‌ها اجازه می‌دهد تا منبسط شوند و با فشار منفی، جریان هوا را از طریق بینی و دهان به داخل بدن می‌کشد. برای رهایی از بیماری‌های قلبی عروقی و درمان‌هایی مانند آنژیوگرافی در مواقعی که دچار استرس طولانی مدت هستید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان استرس و تپش قلب با تنفس مناسب

کاهش مصرف سیگار و تنباکو برای درمان استرس و تپش قلب

استعمال سیگار و قلیان باعث کاهش اکسیژن خون می‌شود و با پایین آمدن اکسیژن سطح خون، ضربان قلب نامنظم خواهد شد. ضربان قلب نامنظم در برخی موارد موجب افزایش فشار خون شده و تپش قلب را بالاتر می‌برد.
درحالت‌کلی مصرف سیگار و قلیان برای کسانی که دچار نارسایی قلبی هستند یا حتی کسانی که در شرایط عادی و نرمال به‌سر می‌برند مضر است. در شرایط بحرانی استعمال سیگار ممکن است آسیب‌های بیشتری به بدن وارد کند. با ترک سیگار و قلیان از گرفتاری بیماری‌های قلبی یا درمان‌هایی مانند سی تی آنژیوگرافی رها می‌شوید. 

کنترل سلامت قلب با کاهش مصرف سیگار

کنترل مصرف کافئین و نوشیدنی‌های انرژی‌زا

قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب کارمندان و دانشجویان است که برای افزایش سطح هوشیاری و بیدار ماندن از آن‌ استفاده می‌کنند. همچنین مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا در حال حاضر بین افراد مختلف بسیار پرطرفدار است. این نوشیدنی‌ها موجب افزایش استرس و اضطراب در بدن می‌شود. زمانی که بدن خسته است ماده‌ای به نام آدنوزین ترشح می‌شود که این هورمون روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد احساس خواب‌آلودگی می‌شود. مصرف کافئین مانع اثربخشی هورمون آدنوزین می‌شود و احساس خستگی کمتر خواهد شد.

کافئین و نوشیدنی‌های انرژی‌زا شامل ماده محرکی هستند که موجب ترشح هورمون‌های استرس‌زا خواهند شد. طبق تحقیقات انجام شده کافئین تا میزان 2 برابر ترشح هورمون‌های کورتیزول را در بدن افزایش می‌دهد؛ بنابراین در مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار، باید دقت بیشتری داشته باشید. برخی افراد که از ضربان قلب نامنظم رنج می‌برند، برای درمان تپش قلب و پایش ضربان قلب از دستگاه هولتر فشار خون استفاده می‌کنند. دستگاه هولتر از 1 تا 7 روز روی بدن بیماران نصب می‌شود و اطلاعات دقیقی از سلامت قلب به پزشک ارائه می‌دهد.

استفاده از دمنوش‌های طبیعی برای کاهش استرس 

دمنوش‌های گیاهی شامل مواد معدنی، ویتامین و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که مصرف روزانه آن‌ها موجب ارتقای سلامتی خواهد شد. دمنوش‌های گیاهی به‌دلیل اینکه کافئین ندارند در هر ساعت از شبانه‌روز قابل مصرف هستند. دمنوش‌های گیاهی علاوه‌بر ترکیبات مفیدی که برای بدن دارند، میزان استرس و اضطراب را تا حد فراوانی کاهش می‌دهند. به‌عنوان مثال چای سیاه که یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار ما ایرانی‌ها است، مقدار مناسبی از ماده ضد استرس دارد که موجب کاهش هورمون کورتیزول می‌شود.

دمنوش اسطوخودوس یکی دیگر از دمنوش‌های طبیعی است که به‌عنوان دارویی برای کاهش استرس و کنترل هیجان شناخته می‌شود. از گیاه اسطوخودوس به‌شکل‌های مختلفی مانند گل خشک‌شده یا عرق استفاده می‌شود. البته توجه داشته باشید که در مصرف دمنوش‌ها نیز نباید زیاده‌روی کرد و مقدار مشخص را باید مصرف کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات کامل از ضربان قلب، گرفتن نوار قلب را فراموش نکنید. نوار قلب به پزشک برای تشخیص بیماری‌های قلبی کمک خواهد کرد.

درمان استرس و تپش قلب در طب سنتی با چای و دمنوش‌های طبیعی

درمان استرس و تپش قلب با استراحت کافی

خواب و استرس ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند و بر سلامت قلبی عروقی افراد تاثیرگذار هستند. خواب مناسب و کافی می‌تواند، سطح استرس بدن را کاهش دهد و باعث افزایش سطح انرژی بدن شود. بی‌خوابی یا کم‌خوابی موجب خستگی مفرط، ضعف حافظه کوتاه مدت و در مواردی افسردگی می‌شود.
با برنامه منظم روزانه و استراحت کافی می‌توایند، قدم مثبتی برای درمان استرس و تپش قلب بردارید. برخی از پزشکان برای درمان نارسایی قلبی و بیماری‌های قلبی عروقی اکوکاردیوگرافی قلب را پیشنهاد می‌کنند. اکوکاردیوگرافی قلب روشی ایمن برای تشخیص انواع بیماری‌های قلبی است.

ورزش کردن؛ راهکاری موثر برای درمان استرس و تپش قلب

باید به این موضوع توجه کرد که استرس می‌تواند از لحاظ جسمی به سلامت افراد آسیب برساند و بیماری‌های مختلفی در بدن ایجاد کند. استرس باعث بروز مشکلات معده، بی‌خوابی و بیماری‌های قلبی می‌شود. حتی استرس در طولانی مدت موجب افسردگی نیز خواهد شد. یکی از بهترین روش‌های درمان درمان استرس و تپش قلب که بسیار کاربردی و بی‌خطر محسوب می‌شود، ورزش است. ورزش یک داروی طبیعی ضد افسردگی است و استرس و اضطراب را به‌مقدار فراوانی کاهش می‌دهد. 

فعالیت بدنی به افراد اجازه می‌دهد تا عضلات آن‌ها تحرک داشته باشند و جریان خون و اکسیژن در بدن بهبود پیدا می‌کند. با بالا رفتن اکسیژن خون، استرس نیز کاهش پیدا می‌کند. ورزش کردن از نظر عاطفی و احساس نیز بسیار موثر است و باعث افزایش شادی و نشاط می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم ورزش یا پیاده‌روی را برای کاهش استرس حتما در برنامه روزانه خود قرار دهید. برای کسب اطلاعات دقیق از شرایط قلبی عروقی در حین ورزش، آزمایش تست ورزش قلب را پیشنهاد می‌کنیم. در این آزمایش کلیه گزارشات دقیق از سلامت قلب نمایش داده خواهد شد.

پیاده‌روی و ورزش برای درمان استرس و تپش قلب

درمان استرس و تپش قلب با مشاوره تخصصی کلینیک بهار زندگی

در این مقاله از مجله بهار زندگی در رابطه با درمان استرس و تپش قلب صحبت کردیم و اشاره‌ای به روش‌های درمان استرس داشتیم. درحالت‌کلی برای درمان استرس باید سبک زندگی متعادل و بدون تنشی داشته باشیم. البته که در طول روز با درگیری‌های مختلفی روبه‌رو هستیم و مدیریت استرس باعث می‌شود توانایی راحت‌تری برای حل مشکلات داشته باشیم. پیشنهاد می‌کنیم برای درمان انواع بیماری‌های قلبی عروقی از پزشکان متخصص کلینیک بهار زندگی کمک بگیرید.
کادر پزشکی متخصص و مجرب کلینیک بهار زندگی خدمات فوق‌العاده باکیفیت و مناسبی به بیماران ارائه می‌دهند. در محیط آرام و دلنشین مرکز بهار زندگی به‌روزترین تجهیزات پزشکی قرار دارد. برای مشاهده کلیه خدمات کلینیک به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  4     +     6   =

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  5     +   =   6  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com