افتادگی دریچه میترال قلب چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری‌های قلبی
1402/06/25

در این مقاله درباره افتادگی دریچه میترال و علائم آن صحبت می‌کنیم.

افتادگی دریچه میترال قلب چیست و چه علائمی دارد؟

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

مطمئنا شما هم بارها با این سوال مواجه شده‌اید که افتادگی دریچه میترال چیست؟ افتادگی دریچه میترال یک عارضه قلبی بوده که بر اساس آمار حدود ۳ درصد از افراد جامعه را درگیر می‌کند. شناخت علائم افتادگی دریچه میترال به پیگیری‌های لازم برای درمان و کنترل تاثیر این عارضه بر سلامتی کمک بسیاری می‌کند؛ به همین دلیل در ادامه این مقاله به علائم این عارضه اشاره کرده و اهمیت درمان آن را بررسی می‌کنیم. اگر برای شناخت خطرات افتادگی دریچه میترال و روش‌های درمان آن کنجکاو هستید، این مقاله را از دست ندهید. با اطلاعاتی که خواندن این مطلب در اختیار شما قرار می‌دهد، شناخت کاملی از این عارضه قلبی شایع به دست خواهید آورد. افتادگی دریچه میترال یک عارضه مهم قلبی است که به درمان درد قلب اورژانسی ممکن است نیاز داشته باشد، برای اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

افتادگی دریچه میترال قلب چیست؛ عارضه قلبی خاموش

در پاسخ به سوال افتادگی دریچه میترال قلب چیست، ابتدا باید اطلاعاتی درباره دریچه میترال و قسمت‌های مختلف قلب داشته باشید. در سمت چپ قلب دو حفره به نام‌های دهلیز چپ و بطن چپ وجود دارد و دریچه میترال بین این دو حفره قرار می‌گیرد. دریچه میترال به جریان خون اجازه عبور از دهلیز چپ قلب به بطن چپ قلب را می‌دهد.

در افتادگی دریچه میترال، قسمتی از این دریچه به طرف دهلیز چپ افتادگی دارد و این افتادگی در طول ضربان قلب و فشرده شدن بطن چپ اتفاق می‌افتد. افتادگی دریچه میترال در تصویربرداری با استفاده از دستگاه آنژیوگرافی قلب قابل‌تشخیص خواهد بود. این عارضه یک بیماری شایع است، به گونه‌ای که بسیاری از افراد از بدو تولد به افتادگی دریچه میترال مادرزادی مبتلا هستند.

مقایسه دریچه میترال در یک قلب نرمال و افتادگی دریچه میترال

 

بررسی علائم افتادگی دریچه میترال در خانم ها و آقایان

در بررسی علائم افتادگی دریچه میترال باید به این موضوع اشاره کنیم که اکثر افراد مبتلا به این عارضه، هرگز علائمی را تجربه نمی‌کنند. بااین‌حال، برخی از افراد علائمی را احساس می‌کنند که ممکن است به‌مرورزمان بدتر شوند. در زیر برخی از شایع‌ترین علائم افتادگی دریچه میترال را بررسی می‌کنیم.

تپش قلب؛ یکی از شایع‌ترین علائم افتادگی دریچه میترال

احساس ضربان سریع یا نامنظم قلب، یکی از شایع‌ترین شکایت‌ها بین افراد مبتلا به عارضه افتادگی یا شلی دریچه میترال است. تپش قلب معمولا با انقباضات زودرس بطنی همراه بوده و در برخی از موارد ریتم‌های غیرطبیعی فوق بطنی نیز شناسایی می‌شود. در برخی از موارد، بیماران ممکن است تپش قلب را بدون ریتم نامنظم قلب تجربه کنند.

گاهی اوقات علائم افتادگی دریچه میترال مانند تپش قلب، فقط هنگام انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی یا تست ورزش نمایان می‌شوند. برخی از پزشکان برای بررسی احتمال ابتلا به این عارضه، صدای قلب را هنگام انجام تست ورزش با دقت گوش می‌کنند. معقول بودن هزینه تست ورزش باعث شده است که بسیاری از افراد برای اطمینان پیدا کردن از ابتلا به عارضه افتادگی دریچه میترال، با توصیه پزشک خود این تست را به‌راحتی انجام دهند.

تپش قلب؛ یکی از علائم افتادگی دریچه میترال در خانم ها و آقایان

درد قفسه سینه؛ یکی از علائم دردناک افتادگی و شلی دریچه میترال

درد قفسه سینه به دلیل ابتلا به عارضه افتادگی دریچه میترال با درد قفسه سینه ناشی از ابتلا به بیماری عروق کرونری متفاوت است؛ بااین‌حال، این علامت نیز یکی از علائم افتادگی دریچه میترال در بسیاری از افراد محسوب می‌شود. معمولا درد قفسه سینه ناشی از افتادگی یا شلی دریچه میترال مانند آنژین کلاسیک نیست، ولی ممکن است به‌مرورزمان بدتر شده و به دردی ناتوان‌کننده تبدیل شود. با بهره‌گیری از خدمات قلب و عروق در مراکز درمانی معتبر و با کمک پزشکان متخصص، به‌راحتی می‌توانید تفاوت علائم افتادگی دریچه میترال را نسبت به سایر مشکلات پزشکی مرتبط با قلب و عروق تشخیص دهید.

تپش قلب و درد قفسه سینه از شایع‌ترین علائم افتادگی دریچه میترال در خانم ها و آقایان هستند. این علائم در افراد مختلف، متفاوت بوده و به میزان افتادگی دریچه میترال بستگی دارد. علائم دیگری نیز نشان‌دهنده افتادگی دریچه میترال قلب هستند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • خستگی
  • سرگیجه یا سبکی سر
  • سردردهای میگرنی
  • تنگی نفس
  • سرفه
  • اضطراب

بسیاری از افراد با احساس کردن علائم شلی دریچه میترال یا افتادگی آن، با این پرسش مواجه می‌شوند که کجا نوار قلب بگیریم، زیرا علائم آن با برخی از علائم بیماری‌های قلبی شباهت دارد. این افراد برای گرفتن نوار قلب باید به مراکز درمانی مجهز با تجهیزات پزشکی پیشرفته مراجعه کنند؛ کلینیک تخصصی بهار زندگی یکی از بهترین مراکز برای انجام نوار قلب و سایر آزمایش‌های پزشکی است.

درد قفسه سینه ناشی از افتادگی یا شلی دریچه میترال

پاسخ به سوالی پرتکرار: آیا افتادگی دریچه قلب خطرناک است؟

یکی از سوالاتی که ذهن بسیار از افراد مبتلا به افتادگی یا شلی دریچه میترال را درگیر می‌کند، این است که آیا افتادگی دریچه قلب خطرناک است؟ در پاسخ باید بگوییم افتادگی دریچه میترال در اغلب موارد بی‌خطر است. اکثر افرادی که به این عارضه قلبی مبتلا هستند، به صورت اتفاقی متوجه این مشکل می‌شوند؛ در واقع این عارضه سلامت افراد مبتلا را تهدید نمی‌کند.

بااین‌حال، افتادگی دریچه میترال یکی از علل شایع ابتلا به نارسایی میترال است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که با هر ضربان قلب، مقداری خون از طریق دریچه میترال به سمت عقب جریان پیدا می‌کند. در طول سال‌ها، نارسایی متوسط یا شدید میترال ممکن است ضعف عضله قلب و به دنبال آن بروز علائم سکته قلبی در زنان و مردان را به همراه داشته باشد. به همین دلیل درمان قطعی افتادگی دریچه میترال به‌منظور کاهش خطرات افتادگی دریچه میترال برای سلامتی اهمیت بسیاری دارد.

پاسخ به سوال «آیا افتادگی دریچه قلب خطرناک است؟» در مجله بهار زندگی

درمان قطعی افتادگی دریچه میترال با مراجعه به پزشک متخصص

در این مقاله به این پرسش پاسخ دادیم که افتادگی دریچه میترال چیست و در ادامه، علائم افتادگی دریچه میترال را بررسی کردیم. این عارضه معمولا علائم مشهودی ندارد و افراد به صورت اتفاقی از آن مطلع می‌شوند. بااین‌حال، به دلیل متفاوت بودن شدت علائم، ممکن است برخی از افراد بسیار سریع متوجه این مشکل شوند.

در صورت تشخیص ابتلا به این عارضه، توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از بروز خطرات جدی برای سلامت قلب به پزشکت متخصص قلب و عروق مراجعه کرده تا بهترین روش درمان قطعی افتادگی دریچه میترال را تحت نظر پزشک در پیش بگیرید. با مراجعه به پزشک و مصرف قرص برای درمان افتادگی دریچه میترال سلامت قلب خود را تضمین خواهید کرد. برای این منظور پزشکان کلینیک بهار زندگی می‌توانند به شما کمک کنند.

نظرات کاربران

  5     -   =   5  

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  8     -     4   =

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com