علائم سکته قلبی در زنان چیست؟

بیماری‌های قلبی
1402/06/25

در این مقاله مهم‌ترین علائم بروز سکته قلبی در زنان را بررسی می‌کنیم.

علائم سکته قلبی در زنان چیست؟

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

علائم سکته قلبی در زنان با مردان به دلایل بیولوژیکی تفاوت دارد. از نظر مردم درد قفسه سینه که از بازو شروع می‌شود، علامت اصلی سکته قلبی است. اما این مورد تنها علامت هشدار دهنده سکته قلبی در زنان نیست. خانم‌ها در زمان حمله قلبی علائم بسیار مبهمی دارند که شناخت آن‌ها به نجات به‌موقعشان کمک می‌کند. در ادامه مقاله چند علامت مهم که نشان‌دهنده ریسک حمله قلبی در بانوان است را به‌صورت کامل بررسی خواهیم کرد. با مطالعه مطلب پیش رو از این خطر همیشه در کمین، جلوگیری خواهید کرد.

درد یا ناراحتی در قفسه سینه؛ یکی از علائم سکته قلبی در زنان

درد یا ناراحتی در قفسه سینه رایج‌ترین علامت نشان‌دهنده سکته قلبی است. این علامت در زنان متفاوت‌تر از مردان بروز می‌کند. در بانوان این درد ممکن است مانند سنگینی یا احساس فشار در هر بخشی از قفسه سینه باشد و مختص به ناحیه خاصی نیست. پیش از سکته قلبی عموما خانم‌ها در قفسه سینه خود احساس می‌کنند که گیره‌ای فشار داده می‌شود.

اگر چنین دردی در قفسه سینه خود احساس کردید، باید به اورژانس مراجعه کنید. به‌صورت‌کلی پس از مراجعه به اورژانس تست‌های اولیه نظیر نوار قلب گرفته می‌شود. اما عموما انژیوگرافی اورژانسی را در موارد بسیار فوری انجام می‌دهند. درنتیجه روز بعد از مراجعه به اورژانس باید به کلینیک تخصصی قلب و عروق مراجعه کنید که اقدامات بعدی توسط پزشک متخصص انجام شود.

درد در هر ناحیه‌ای قفسه سینه؛ یکی از علائم سکته قلبی در زنان

درد در بازو، کمر یا فک؛ علامتی مهم پیش از سکته قلبی

درد در بازو، کمر یا فک یکی از علائم سکته قلبی در زنان است که عموما مردان آن را تجربه نمی‌کنند. به همین خاطر بانوان پس از تجربه این علامت از آن به‌سادگی عبور می‌کنند. این درد ممکن است تدریجی یا ناگهانی باشد. همچنین ممکن است درد پیش از شدت گرفتن، آرام شود.همچنین اگر فرد در خواب چنین دردی را تجربه کند، از خواب بیدار خواهد شد. اگر درد ماندگار شده است و احساس بی‌حالی دارید، در سریع‌ترین زمان به مرکز تخصصی قلب و عروق مراجعه کنید. در این مراکز امکانات متنوعی برای انجام سی تی آنژیوگرافی، تست ورزش و آنژیوگرافی وجود دارد که به تشخیص به‌موقع احتمال بروز حمله قلبی کمک می‌کند.

درد در معده؛ هشداردهنده سکته قلبی

براساس تحقیقات برخی از بانوان پیش از وقوع سکته قلبی درد معده را تجربه کرده‌اند؛ ولی این درد را با سوزش سردل یا زخم معده اشتباه گرفته‌اند. در چنین شرایطی ممکن است فرد احساس کند فیلی روی شکمش نشسته‌ است! این درد معمولا موقتی است؛ اما اگر ادامه‌دار باشد، باید آن را جدی بگیرید و برای بررسی شرایط حتما به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

افرادی که از قبل سابقه بیماری‌های قلبی داشته باشند، باید نسبت به این علائم حساس‌تر باشند. این افراد احتمالا با روش‌های تشخیصی مختلف بیماری‌های قلبی مانند استفاده از هولتر فشار خون نیز آشنا هستند. با استفاده از هولتر مانیتورینگ، ضربان قلب فرد در یک بازه زمانی مشخص ۱ تا چند روزه ثبت می‌شود و اطلاعات مفیدی درباره عملکرد قلب در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

درد شدید معده؛ هشدار دهنده خطر سکته قلبی در بانوان

تنگی نفس، حالت تهوع یا سبکی سر؛ علامتی جدی برای سکته قلبی

اگر فردی مشکل تنفسی نداشته باشد، نباید احساس تنگی نفس کند. درصورتی‌که فرد بدون هیچ پیشینه و مشکلی احساس تنگی نفس شدید کند، احتمال وقوع حمله قلبی وجود دارد.  براساس تجربه‌های بیان‌شده در این شرایط بیمار احساس می‌کند به شدت دویده‌، درصورتی‌که او هیچ‌ کاری انجام نداده است. از طرفی چنین تنگی نفسی را پیش از این ممکن است تجربه نکرده باشد.

اگر این علامت همراه با چند نشانه دیگر باشد، خطر جدی است. در این حالت پس از مراجعه به اورژانس یا درمانگاه پزشک برای تشخیص اولیه گرفتن نوار قلب را پیشنهاد می‌کند. حتی اگر نتیجه نوار قلب در اورژانس عادی بود، بهتر است که در زودترین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص به‌صورت دقیق‌تر شرایط را بررسی می‌کند و اگر نیاز باشد، انجام نوار قلب و سایر تست‌های قلب را درخواست می‌کند.

تنگی نفس غیرطبیعی؛ هشداری پیش از حمله قلبی

عرق کردن؛ نشانه‌ای خطرناک از حمله قلبی

عرق کردن یکی از رایج‌ترین علائم سکته قلبی است که بانوان احساس می‌کنند. این نوع عرق کردن شبیه به عرق ورزش یا فعالیت بدنی نیست. در چنین شرایطی بدون دلیل فرد عرق می‌ریزد. در واقع انگار استرس دارد و از ترس موضوع مشخصی عرق می‌کند. البته اگر به‌صورت طبیعی دچار گرگرفتگی نشود و دلیل دیگری برای عرق‌ کردن وجود نداشته باشد، این علامت جدی است.

درصورت تجربه عرق کردن شدید و غیرطبیعی، در سریع‌ترین زمان ممکن خود را به اورژانس برسانید که پزشک اورژانس مراحل اولیه تشخیص از جمله معاینه و اکوکاردیوگرافی قلب را انجام دهد. درصورتی‌که مشکلی وجود داشت، حتما به کلینیک تخصصی قلب‌ وعروق برای تشخیص دقیق‌تر و درمان مراجعه کنید.

عرق سرد یا گرم غیرطبیعی؛ نشانه‌ای از سکته قلبی در بانوان

خستگی بیش از حد و طولانی؛ هشدار دهنده خطر سکته قلبی

برخی از بانوان که دچار سکته قلبی شده‌اند، پیش از وقوع حمله احساس خستگی شدید داشته‌اند. این در‌صورتی بوده است که هیچ کاری انجام نداده بودند و بی‌دلیل احساس خستگی می‌کردند. این حس بسیار شدید است و فرد تصور می‌کند حتی توان رفتن به دستشویی را ندارد. در چنین شرایطی بهتر است سریعا به مطب یک پزشک متخصص قلب و عروق یا بیمارستان قلب مراجعه کنید. ممکن است پزشک پس از مراجعه برای تشخیص نهایی آزمایش‌هایی را انجام دهد. تست ورزش قلب برای افرادی که با علائم حمله قلبی به پزشک مراجعه می‌کنند، انجام نمی‌شود؛ زیرا در چنین شرایطی ماهیچه‌های قلب تحت فشار هستند و انجام تست ورزش این فشار را چندین برابر می‌کند.

کارهایی که نباید پس از دیدن نشانه‌‌های سکته قلبی انجام داد

به هر حال پس از مشاهده برخی از علائم اقداماتی وجود دارد که انجام دادن آن‌ها خطر را بیشتر می‌کند. در ادامه مهم‌ترین اقدامات خطرناک را بررسی کرده‌ایم.

  • تاخیر انداختن در دریافت کمک: به‌صورت کلی بانوان بیشتر از آقایان مراجعه به مراکز درمانی را به تاخیر می‌اندازد. حتی اگر احساس می‌کنید شرایط جدی نیست، حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.
  • رانندگی کردن: درصورتی‌که احساس خطر کردید، به‌هیچ‌وجه خودتان تنها با ماشین به بیمارستان نروید. اگر علائم جدی است، با اورژانس تماس بگیرید. در غیر این‌ صورت از آشنایی بخواهید شما را همراهی کند.
  • منتظر همراه بودن: منتظر رسیدن آشنا برای همراهی نباشید. اگر تنها زندگی می‌کنید یا افراد خانواده دور از مکان فعلی شما هستند، با آژانس خودتان را به مراکز درمانی برسانید.
  • نادیده گرفتن احساس درد: احساس خود را نادیده نگیرید. بسیاری از افراد در تشخیص علائم سکته قلبی در بانوان احساس می‌کنند در اشتباه هستند. اما همین احساس نادرست خطرآفرین خواهد شد.

شاید اگر بسیاری از بانوان علائم را جدی می‌گرفتند و به اورژانس مراجعه می‌کردند، سکته قلبی اتفاق نمی‌افتاد. به همین دلیل شما حتما باید هوشیار باشید و به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.

تشخیص به‌موقع مشکلات قلبی با خدمات تخصصی کلینیک بهار زندگی

سکته قلبی عموما پیش از وقوع از خود علائمی نشان می‌دهد. عموما مردم فقط درد پشت قفسه سینه را به‌عنوان علامت در نظر می‌گیرند که به‌ویژه برای بانوان اشتباه است. علائم سکته قلبی در زنان به دلیل ساختار بدنی آن‌ها با آقایان تفاوت دارد. به همین خاطر در این مقاله به بررسی مهم‌ترین علائمی پرداختیم که زنگ خطر را به صدا در می‌آورند.

اگر احساس خطر دارید، به کلینیک بهار زندگی برای ویزیت تخصصی توسط متخصص قلب مراجعه کنید. مراجعه به‌موقع زمان کافی را به پزشک برای انجام تست‌های سلامت قلب از جمله نوار قلب و تست ورزش می‌دهد. تمامی این خدمات با به‌روزترین و دقیق‌ترین دستگاه ها در کلینیک تخصصی قلب و عروق بهار زندگی ارائه می‌شود.

نظرات کاربران

  -     8   =   8  

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  7     +   =   8  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com