علت تپش قلب در جوانان چیست؟

بیماری‌های قلبی
1402/06/25

در این مقاله علت‌های تپش قلب در جوانان را بررسی می‌کنیم.

علت تپش قلب در جوانان چیست؟

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

علت تپش قلب در جوانان گوناگون و متفاوت است. در سنین جوانی علت‌های مختلفی از جمله هیجانات، تغییر هورمون‌ها و استرس و اضطراب باعث تپش قلب می‌شود. تپش قلب می‌تواند آزاردهنده یا ترسناک باشد. ممکن است تپش قلب بعد از مدتی از بین برود اما در برخی اوقات ریتم نامنظم قلب نگران کننده خواهد شد. در این مقاله از مجله بهار زندگی علت تپش قلب در جوانان را بررسی می‌کنیم و اشاره‌ای به درمان قطعی تپش قلب خواهیم داشت. با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با تپش قلب کسب خواهید کرد.

استرس و اضطراب؛ علت‌ تپش قلب در جوانان

اضطراب یکی از شایع‌ترین علت‌های تپش قلب در جوانان است که به مشکلات قلبی مربوط نمی‌شود. داشتن لحظاتی پر استرس و اضطراب، مخصوصا در موقعیت‌های حساس بسیار رایج است. ممکن است در مصاحبه شغلی یا کنفرانس داخل دانشگاه دچار تپش قلب شوید. این احساسات منجر به تپش قلب می‌شوند اما خیلی خطرناک نخواهند بود.
زمانی که تپش قلب در حالت‌های عادی یا استراحت نامنظم باشد، نگران کننده خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم در مواقعی که احساس می‌کنید تپش قلب بیش از اندازه دارید، سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی باید با دقت و ظرافت بالایی انجام شود؛ بنابراین برای رهایی از مشکلات قلبی و انجام آزمایش‌هایی مانند انژیوگرافی حتما با پزشک مشورت کنید.

استرس و اضطراب؛ علت تپش قلب ناگهانی

مصرف بیش از اندازه سیگار از علت‌های تپش قلب در جوانان

مواد شیمیایی موجود در تنباکوی سیگار به سلول‌های خونی آسیب می‌رساند. همچنین سیگار می‌تواند به عملکرد قلب و رگ‌های خونی آسیب برساند. سیگار باعث کاهش مقدار اکسیژن خون می‌شود و ایجاد بیماری‌های قبلی را افزایش خواهد داد. با مصرف بیش از اندازه سیگار ممکن است دچار درد قفسه سینه یا نارسایی قلبی شوید.
یکی از بهترین راهکارهای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، ترک سیگار است. اگر کشیدن سیگار را ادامه دهید، ممکن است در آینده دچار بیماری‌های قلبی و گرفتگی عروق شوید. برای تشخیص گرفتگی عروق ممکن است پزشک آزمایش‌هایی مانند  سی تی آنژیوگرافی را به افراد پیشنهاد کند.

علت تپش قلب در جوانان؛ مصرف بیش از اندازه سیگار

مصرف غذاهای مضر؛ علت تپش قلب در جوانان

علت تپش قلب در جوانان ممکن است به‌ دلیل مصرف غذاهای تند یا چرب باشد. گاهی اوقات بعد از صرف غذا دچار ریتم نامنظم قلب می‌شوید، که این موضوع نگران کننده نیست. مصرف غذاهای پر کربوهیدرات باعث افزایش سطح قند خون شده؛ بنابراین ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند. همچنین غذاهای تند باعث سوزش معده و افزایش ضربان قلب می‌شود.

در شرایطی که افراد دچار ضربان‌های نامنظم قلب می‌شوند، از دستگاه هولتر فشار خون استفاده می‌کنند. این دستگاه به صورت مستمر ضربان قلب را کنترل می‌کند و ممکن است 1 تا 5 روز روی بدن فرد قرار بگیرد.

علت تپش قلب بالا؛ غذاهای تند و چرب

تداخل دارویی از مشکلات تپش قلب در جوانان

تپش قلب گاهی اوقات ممکن است به دلیل مصرف دارو یا تداخل دارویی ایجاد شود. برخی از داروها عملکرد متفاوتی دارند و هنگام مصرف با هم موجب عوارضی از جمله تپش قلب می‌شوند. به‌عنوان مثال داروهای فشار خون و آسم را نباید با یکدیگر مصرف کرد، این داروها موجب افزایش ضربان قلب خواهند شد.
توصیه می‌کنیم در شرایطی که دچار ضربان قلب بالا یا شدید هستید، از پزشک متخصص کمک بگیرید. برخی پزشکان زمانی که افراد با تپش قلب مراجعه می‌کنند، با گرفتن نوار قلب بهترین درمان را تشخیص داده و به بیمار کمک می‌کنند.

تغییرات هورمونی؛ علت تپش نامنظم قلب در جوانان

بدن انسان به‌شدت تحت تاثیر هورمون‌ها است و تغییرات هورمونی گاهی اوقات باعث تپش قلب می‌شود. هورمون‌ها می‌توانند روی سطح قند خون، دمای بدن و بخش‌های دیگر بدن تاثیرات فراوانی بگذارند. معمولا در خانم‌ها به‌این صورت است که در دوران قاعدگی دچار تپش قلب نامنظم می‌شوند.
این تپش قلب به‌صورت مقطعی بوده و بعد از پایان دوران قاعدگی برطرف خواهد شد. در چنین شرایطی اگر تپش قلب همچنان وجود داشت پیشنهاد می‌کنیم به پزشک مراجعه کنید تا با اکوکاردیوگرافی قلب و سایر روش‌ها، پروسه درمان با بهترین روش را آغاز کنند.

تپش قلب نامنظم در هنگام ورزش

ورزش و تحرک روزانه باعث سلامتی شده و سیستم قلبی و عروقی را در شرایط مطلوبی قرار می‌دهد. همچنین ورزش مستمر و روزانه موجب کاهش وزن می‌شود و چربی‌های اضافه بدن را از بین می‌برد. افزایش ضربان قلب در حین ورزش امری نگران کننده نیست. توان بدنی افراد با یکدیگر متفاوت است، این مورد باعث شده تا ضربان قلب آن‌ها نیز با یکدیگر در هنگام ورزش متفاوت باشد.
اگر در شرایط ورزشی و غیرورزشی تپش قلب نامنظمی احساس می‌کنید، به پزشک مراجعه کنید. تست ورزش قلب مناسب افرادی است که می‌خواهند شرایط قلبی خود را در حین ورزش آنالیز کنند.

ورزش روزانه؛ سلامت قلب و تندرستی

مصرف بیش از حد قهوه و کافئین؛ علت‌ ضربان قلب نامنظم

مصرف فراوان قهوه ممکن است موجب تپش قلب شود. اولین تاثیر قهوه بر بدن، بیدار ماندن یا هوشیار نگه داشتن افراد است. نوشیدنی‌های انرژی‌زا و کافئین‌دار مانند قهوه تاثیر بالایی در ضربان نامنظم قلب دارند. البته مدتی بعد از مصرف نوشیدنی‌هایی کافئینی ضربان قلب به حالت طبیعی بازمی‌گردد. اگر در چنین شرایطی احساس کردید همچنان دچار تپش قلب هستید، حتما برای ویزیت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کنترل تپش قلب با پیش گرفتن سبک زندگی سالم

در این مقاله از مجله بهار زندگی در رابطه با علت تپش قلب در جوانان صحبت کردیم و اشاره‌ای به عوامل تاثیرگذار روی تپش قلب داشتیم. به‌طورکلی با رعایت برخی موارد مانند کاهش مصرف سیگار، ورزش و داشتن تغذیه مناسب از تپش‌های نامنظم قلب رها می‌شوید. در رابطه با مشکلات قلبی و عروقی هر سوال یا مشاوره‌ای داشتید، از متخصصان کلینیک بهار زندگی کمک بگیرید.

پزشکان باتجربه کلینیک بهار زندگی کلیه خدمات مرتبط با بیماری‌های قلبی و عروقی را ارائه می‌کنند. در این مجموعه متخصصان با سطح علمی بالا و به‌روز برنامه های تخصصی درمانی ویژه در اختیار هر شخص قرار می‌دهند.

نظرات کاربران

  2     -     2   =

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  7     -     3   =

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com