7 علت گشاد شدن رگ های قلب که نمی دانید!

بیماری‌های قلبی
1402/06/25

در این مقاله علت‌های اصلی گشاد شدن رگ قلب را بررسی می‌کنیم.

7 علت گشاد شدن رگ های قلب که نمی دانید!

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

هر سال حدود 19.1 میلیون نفر در سراسر جهان، جان خود را بر اثر بیماری‌های قلبی از دست می‌دهند. یکی از بیماری‌های قلبی رایجی که افراد بسیاری با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، پدیده گشاد شدن رگ‌های قلب است. این بیماری معمولا با احساس درد در قفسه سینه، سردردهای ناگهانی، تنگی نفس، ضعف و خستگی همراه است. درصورت درمان نشدن این درد قلب، احتمال بروز مشکلات حاد قلبی و حتی مرگ شخص وجود دارد. اگر مایل به اطلاع از علل، علائم و شیوه‌های درمان این بیماری هستید، در این مطلب 7 علت گشاد شدن رگ قلب را آورده‌ایم. کافی است چند دقیقه از وقتتان را به خواندن  مقاله پیش‌رو اختصاص دهید.

1. استفاده از داروهای هورمونی و جنسی؛ رایج‌ترین دلیل گشاد شدن رگ قلب

یکی از رایج‌ترین علل ابتلای فرد به بیماری گشاد شدن رگ قلب، استفاده از داروهای جنسی و هرمونی مثل کورتون است. این داروها، تولید سلول‌های خونی را افزایش می‌دهند و روی عملکرد سیستم گردش خون، حجم قلب، دریچه‌ها و رگ‌های قلب، تاثیر می‌گذارند. درصورت مصرف این داروها و احساس تنگی نفس و درد در قفسه سینه، باید به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

متخصصان قلب و عروق با معاینه و استفاده از تست‌های مختلف مثل آنژیوگرافی و تست ورزش قلب، سلامت قلب شما را مورد بررسی قرار می‌دهند. درصورتی‌که رگ‌های قلبتان گشاد شده باشد، باید استفاده از داروهای هورمونی و جنسی را متوقف و به توصیه‌های پزشک برای درمان رگ‌های قلب عمل کنید.

مصرف داروهای هورمونی و جنسی؛ عامل گشاد شدن رگ قلب

2. افزایش وزن و فشار خون بالا؛ یکی از عوامل مهم گشاد شدن رگ قلب

یکی از دلایل اصلی گشاد شدن رگ قلب، افزایش وزن و بالا رفتن فشار خون شخص است. بعضی از افراد باوجود پایین بودن وزنشان با فشار خون بالا دست‌وپنجه نرم می‌کنند. افزایش فشار خون ناشی از وزن بالا یا عوامل دیگر، فشار به دیواره رگ‌ها را بالا می‌برد و موجب گشاد شدن رگ‌های قلب می‌شود. افزایش ناگهانی فشار خون، یکی از مهم‌ترین علائم مشکلات قلبی نیز محسوب می‌شود؛ بنابراین درصورتی‌که با افزایش ناگهانی یا تدریجی فشار خون روبه‌رو هستید، حتما برای تشخیص و درمان به متخصصان حرفه‌ای قلب و عروق مراجعه کنید.

گشاد شدن رگ قلب با افزایش وزن و فشار خون بالا

3. فراهم شدن زمینه گشادی رگ قلب با افزایش دمای بدن

وقتی به دلایل مختلف، دما یا حرارت بدن افزایش می‌یابد، سیستم عروقی بدن تلاش می‌کند که با گشاد کردن رگ‌ها و نزدیک‌تر کردن آن‌ها به پوست، دمای بدن را کاهش دهد. گشاد شدن مداوم رگ‌ها در چنین شرایطی باعث نامنظم شدن ضربان یا اصطلاحا آریتمی قلب می‌شود. درصورت افزایش و کاهش دمای بدن و نامنظم بودن ضربان قلب، باید به پزشک قلب و عروق مراجعه کنید تا پزشک علت بیماری را تشخیص دهد و داروهای لازم را تجویز کند.

4. گشاد شدن رگ های قلب با مصرف نوشیدنی‌های الکلی

یکی از عوامل اصلی گشاد شدن رگ‌های قلب، مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی است. مصرف مداوم مشروبات الکلی، فشار خون را افزایش می‌دهد و افزایش فشار خون، موجب گشاد شدن رگ‌های قلب می‌شود. درصورت مشاهده علائم بیماری قلبی و تشخیص گشاد شدن رگ‌های قلب توسط پزشک متخصص، باید مصرف نوشیدنی‌های الکلی را به‌شدت محدود یا حذف کنید؛ چون نوشیدنی الکل‌دار، علت فشار خون بالا است و بدون کنترل فشار خون، فرایند درمان پدیده گشاد شدن رگ‌های قلبی با مشکل روبه‌رو می‌شود. تغییر سبک زندگی، ورزش کردن، ترک سیگار و مشروب، نقش مهمی در درمان بیماری‌های قلبی ایفا می‌کند.

گشاد شدن رگ قلب؛ نتیجه مصرف نوشیدنی های الکلی

5. گشاد شدن رگ‌ قلب؛ راهکار دفاعی بدن برای افراد ساکن مناطق مرتفع

افرادی که در مناطق مرتفع و کوهستانی زندگی می‌کنند، معمولا با پدیده گشاد شدن رگ‌های قلب روبه‌رو می‌شوند؛ چون با افزایش ارتفاع، اکسیژن هوا کاهش می‌یابد و بدن برای حل این مشکل، به‌طورخودکار رگ‌های قلب را گشادتر می‌کند. با این کار، هورمون خون‌ساز وارد عمل می‌شود و خون‌رسانی به اندام‌ها و بافت‌ها افزایش می‌یابد. گشاد شدن رگ‌ها برای افراد ساکن مناطق مرتفع، زیانی به همراه ندارد؛ ولی این افراد درصورت مشاهده علائم بیماری قلبی مثل تنگی نفس و افزایش فشار خون باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

6. وجود التهاب در دیواره رگ‌های قلب؛ یکی از عوامل موثر در گشاد شدن رگ قلب

وجود التهاب در دیواره رگ‌های قلب، گشاد شدن این رگ‌ها را به همراه دارد. آسیب دیدن دیواره رگ‌ها، باعث ترشح موادی مثل هیستامین می‌شود. پس از ترشح هیستامین، گلبول‌های سفید وارد محل آسیب‌دیدگی دیواره رگ‌ها می‌شوند. به‎تدریج پمپاژ خون به دیواره‌های آسیب‌دیده افزایش می‌یابد و برای خون‌رسانی بهتر، رگ‌های قلب گشادتر می‌شوند.

7. پدیده آترواسکلروز، گاهی منجر به گشاد شدن رگ‌های قلب می‌شود

آترواسکلروز، پدیده تجمع رسوبات چربی و عناصر خونی در رگ‌های بدن است. این پدیده در اکثر مواقع باعث تنگ شدن رگ‌های قلب می‌شود. گاهی مواقع تجمع چربی به دیواره عروق آسیب می‌زند و شکل و اندازه لایه‌های مختلف دیواره قلب را تغییر می‌دهد؛ به همین دلیل تجمع رسوبات چربی در دیواره رگ‌ها، باعث گشاد شدن رگ‌های قلب می‌شود. تغییر سبک زندگی، کاهش مصرف چربی و نمک، ورزش و رژیم غذایی سالم، به از بین رفتن رسوبات و  برگشت رگ‌های قلب به حالت عادی کمک می‌کند.

گشاد شدن رگ های قلب بر اثر تجمع چربی در رگ‌های قلب

برای تشخیص و درمان سریع گشاد شدن رگ قلب، از متخصصان حرفه‌ای قلب و عروق کمک بگیرید

در این مقاله 7 مورد از مهم‌ترین دلایل گشاد شدن رگ قلب را بررسی کردیم. همچنین به علائم و شیوه‌های درمانی این بیماری پرداختیم. امیدواریم که نکات این مقاله در شناخت پیامدها و علائم بیماری افزایش قطر رگ‌های قلب به شما کمک کرده باشد. درصورت مشاهده علائم بیماری موردبحث، برای تشخیص و درمان از متخصصان به‌روز و حرفه‌ای قلب کمک بگیرید. این متخصصان با استفاده از تجهیزات به‌روز و کارآمد، بیماری شما را تشخیص می‌دهند و بهترین شیوه درمان را برای شما تجویز می‌کنند.

کلینیک تخصصی بهار زندگی، مجموعه‌ای از بهترین پزشکان قلب و  عروق و کلکسیونی از تجهیزات به‌روز برای تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی را در اختیار دارد. آیا تاکنون بیماری گشاد شدن رگ قلب را تجربه کرده‌اید؟ این بیماری با چه علائمی در بدن شما بروز کرد؟ لطفا نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان کلینیک بهار زندگی در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

  6     +     8   =

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  7     +     3   =

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com