علت درد پشت قلب چیست؟

دانستنی ها
1402/06/25

در این مقاله ۶ مورد از شایع‌ترین دلایل درد پشت قلب را موردبررسی قرار می‌دهیم.

علت درد پشت قلب چیست؟

کلینیک بهار زندگی

  • کادر پزشکی متخصص و مجرب
  • ارائه مسیر درمان ویژه، مختص هر بیمار
  • استفاده از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی روز دنیا
  • صرف زمان کافی برای مراجعین

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

آیا برای شما هم پیش آمده است که در یک روز کاملا عادی ناگهان در قسمت پشت قلب و قفسه سینه احساس درد کنید؟ موارد بسیاری را می‌توان به‌عنوان علت درد پشت قلب و قفسه سینه برشمرد. این درد ممکن است مربوط به قلب، دستگاه گوارش، ریه‌ها یا قسمت‌های دیگر بدن باشد. برای رفع نگرانی بهتر است با دلایل بروز این درد آشنا باشید تا در مواقع ضروری عکس‌العمل مناسبی نشان دهید. به دلیل حساسیت قلب، این عضو حیاتی بدن، ادامه این مطلب در مجله کلینیک بهار زندگی را از دست ندهید. در پایان به‌طورکامل با علل گوناگون درد پشت قلب آشنا خواهید شد.

۱. حمله قلبی؛ شایع‌ترین علت درد پشت قلب

به‌عنوان اولین مورد در لیست بررسی علت درد پشت قلب، باید به مهم‌ترین مورد یعنی حمله قلبی اشاره کنیم. حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به قلب به‌طور ناگهانی مسدود شود. این اتفاق معمولا به دلیل لخته شدن خون رخ می‌دهد. به همین دلیل افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، معمولا درد قفسه سینه را تجربه می‌کنند که به پشت، گردن و شانه‌ها نیز سرایت می‌کند.

حمله قلبی ممکن است آسیب‌های جدی و شدیدی را به ماهیچه قلب وارد کرده و حتی جان فرد را به خطر بیاندازد. حمله قلبی با بروز احساس درد در پشت قلب یا فک، در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد. از سایر علائم حمله قلبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساس ضعف یا سبک شدن سر (یا هر دو با هم)
  • احساس شدید اضطراب درست مثل زمان بروز حمله عصبی (Panic Attack)
  • عرق سرد
  • حالت تهوع
  • تنگی نفس

اگر خودتان یا افراد خانواده به‌صورت ژنتیکی سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی را دارید، باید نسبت به درد پشت قلب کمی حساس‌تر باشید؛ زیرا در برخی از موارد ممکن است نشانه‌ای از بروز حمله قلبی باشد. برای اطمینان از سلامت قلب ممکن است بنابر تشخیص پزشک نیاز به انجام انژیو داشته باشید تا از عروق کرونری شما تصویربرداری شود.

حمله قلبی؛ علت درد دست چپ و پشت قلب

۲. آنژین قلبی؛ علت درد در پشت قلب و دست چپ

آنژین قلبی به دلیل کاهش جریان خون به عضلات قلب رخ می‌دهد و به‌عنوان علت درد پشت قلب در برخی از افراد به شمار می‌رود. درد پشت قلب به دلیل آنژین، به‌عنوان یک علامت هشداردهنده در نظر گرفته می‌شود زیرا ممکن است بعد از آن حمله یا سکته قلبی اتفاق بیافتد. درست مانند درد ناشی از حمله قلبی، درد آنژین نیز ممکن است به شانه‌ها، پشت و گردن سرایت کند.

آنژین قلبی معمولا در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر رخ می‌دهد. این افراد در صورت احساس درد آنژین باید فورا به مطب پزشک مراجعه کنند؛ بیمار در صورت تشخیص پزشک متخصص ممکن است به مصرف دارو یا انجام آزمایش‌هایی مانند سیتی آنژیو نیاز داشته باشند.

آنژین قلبی؛ علت درد دست چپ و پشت قفسه سینه

۳. آمبولی ریه؛ یک مورد اورژانسی و علت درد پشت بالاتر از کمر

آمبولی ریه زمانی اتفاق می‌افتد که شریان ریوی، رگی که خون را از قلب به ریه‌ها می‌برد، با لخته خون مسدود می‌شود. همین موضوع علت درد پشت قلب یا بالای کمر و درد قفسه سینه در برخی از موارد به شمار می‌رود. بیماری‌های قلبی احتمال بروز آمبولی ریه را افزایش می‌دهند؛ بنابراین در مواقع ضروری به کمک بررسی وضعیت قلب در بازه‌های زمانی مشخص با هولتر قلب، بروز حمله‌ قلبی و خطرات جدی پس از آن، تا حدودی قابل‌پیش‌بینی خواهد بود.

آمبولی ریه یک موقعیت پزشکی اورژانسی است که به درمان سریع نیاز دارد؛ بنابراین علاوه‌بر درد پشت قلب، با مشاهده علائم دیگر مانند تنگی نفس، سرفه و ضربان قلب بالا فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید. در برخی از موارد آمبولی ریه علت درد پشت سمت چپ هنگام نفس کشیدن است.

۴. سوزش معده؛ علت سوزش پشت قلب و احساس درد در قفسه سینه

سوزش معده یا در اصطلاح عامیانه سوزش سر دل، ناشی از حرکت اسیده معده به سمت گلو است که باعث ایجاد احساس سوزش در قفسه سینه شده و به‌عنوان علت سوزش پشت قلب محسوب می‌شود. سوزش معده به دلایل مختلف از جمله: اضافه وزن، سیگار کشیدن، بارداری، استرس و خوردن بعضی از غذاهای چرب و تند رخ می‌دهد. سوزش معده معمولا بعد از غذا خوردن یا هنگام دراز کشیدن بدتر می‌شود.

سوزش معده تهدیدی برای سلامت قلب به شمار نمی‌رود؛ بااین‌حال، در صورت داشتن سابقه بیماری‌های قلبی در صورت احساس درد در قفسه سینه به مطب پزشک متخصص مراجعه کنید. در صورت نیاز ممکن است پزشک انجام آزمایش نوار قلب را به شما توصیه کند.

سوزش معده؛ علت درد پشت در خانمها

۵. پلوریت؛ علت درد قفسه سینه سمت چپ و پشت کتف

پلوریت به حالتی گفته می‌شود که در آن پلورا (دو لایه نازک از بافت ریه، که ریه‌ها را از دیواره قفسه سینه جدا می‌کنند) ملتهب می‌شود. در صورت بروز عارضه پلوریت، درد در قفسه سینه یا درد پشت سمت چپ بدن احساس خواهد شد. پلوریت معمولا به دنبال ابتلا به ویروس آنفولانزا شدید یا عفونت‌های باکتریایی مانند ذات‌الریه و سل رخ می‌دهد. آسیب به دنده‌ها، لخته شدن خون در ریه یا سرطان ریه برخی از علت‌های دیگر بروز پلوریت بوده که کمتر شایع هستند.

اگر از اصلی‌ترین علت درد پشت قلب یا درد پشت کتف و معده اطلاعی ندارید، به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید. پزشک ممکن است برای بررسی وضعیت قلب آزمایش اکو قلب را برای شما تجویز کند.

۶. سنگ کیسه صفرا؛ علت درد سمت راست بالای شکم

کیسه صفرا یکی از عضوهای کوچک بدن است که وظیفه ذخیره کردن مایع گوارشی صفرا را بر عهده دارد. گاهی اوقات سنگ‌های کوچکی در کیسه صفرا ایجاد شده که که معمولا از جنس کلسترول هستنند. سنگ‌های صفراوی معمولا علائمی ایجاد نمی‌کنند ولی اگر در مجرای کیسه صفرا گیر کنند، درد ناگهانی در سمت راست بالای شکم ایجاد شده که به پشت و شانه‌ها نیز کشیده خواهد شد. سنگ کیسه صفرا بیشتر به‌عنوان درد پشت در خانمها (خصوصا زنان باردار) و افراد دارای اضافه وزن شناخته می‌شود.

باز هم توصیه می‌کنیم درصورتی‌که هرگونه درد در ناحیه پشت سمت چپ بدن یا قفسه سینه احساس می‌کنید، فورا به مطب پزشک مراجعه کنید. روش‌های آزمایشی تشخیصی بسیاری از جمله تست ورزش برای بررسی وضعیت قلب وجود دارد. پزشک با انجام معاینات بالینی و بررسی شرایط شما درمان و آزمایش‌های مناسب را تجویز خواهد کرد. به دلیل حساسیت بالای قلب، به هیچ‌عنوان اقدام به درمان خانگی درد پشت قلب اقدام نکنید.

سنگ کیسه صفرا؛ علت سوزش پشت قلب و درد سمت راست شکم

تشخیص علت سوزش پشت قلب و درمان آن را به پزشک متخصص بسپارید

در این مقاله درباره ۶ علت درد پشت قلب صحبت کردیم. درد پشت سمت چپ بدن ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. از آنجایی که این درد در ناحیه قلب و اطراف آن احساس می‌شود، تشخیص به موقع و در صورت نیاز درمان آن اهمیت بسیاری دارد.

پزشکان متخصص قلب و عروق در کلینیک بهار زندگی با تجربه و دانش به‌روز خود، در درمان درد پشت قلب به شما کمک خواهند کرد. این پزشکان ابتدا با یافتن علت درد قفسه سینه سمت چپ و پشت کتف، بهترین روش درمانی یا آزمایش‌های لازم را به شما پیشنهاد می‌کنند. برای دریافت نوبت ویزیت با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

نظرات کاربران

  7     -   =   5  

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  4     -   =   1  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com