مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چیست؟

بیماری‌های قلبی
1402/06/25

در این مقاله مهم‌ترین نکات درباره مراقبت‌های بعد از عمل آنژیوگرافی قلب را بررسی می‌کنیم.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چیست؟

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

مراقبت بعد از آنژیوگرافی اهمیت بسیاری دارد و اگر به‌درستی انجام شود، دوره نقاهت کوتاه خواهد شد. در حالت عادی پس از انجام آنژیو نقاهت کوتاهی خواهید داشت و بستری نمی‌شوید. البته در شرایط خاص احتمال بستری وجود دارد.

اگر به دنبال این هستید که مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چیست؟ بعد از آنژیوگرافی چند روز بستری دارد؟ و سوالات این‌چنینی، مطلب پیش‌رو را از دست ندهید. در ادامه مطلب سوالاتی را مطرح کردیم و پاسخ داده‌ایم که افراد پس از آنژیو از ما در کلینیک بهار زندگی می‌پرسند. در نتیجه رعایت کردن نکاتی که در پاسخ سوالات مطرح شده است، درد شما را کمتر می‌کند. همچنین با رعایت آن‌ها در مدت زمان کوتاه‌تری به زندگی طبیعی خود باز خواهید گشت.

اولین اقدام بعد از انجام آنژیوگرافی؛ مراقبت از محل زخم

ابتدا در پاسخ به سوال مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چیست، باید بدانید که به‌صورت‌کلی بیمارها پس از انجام آنژیوگرافی بستری نمی‌شوند؛ در نتیجه همان روز به خانه باز‌می‌گردند. پس از رسیدن به خانه مراقبت چگونه شروع می‌شود؟ ابتدا از دوست یا آشنایی بخواهید که حداقل برای 1 تا 2 روز کنار شما باشد که تنها نمانید.

اولین قدم پس از رسیدن به خانه مراقبت از زخم محل ورود کاتتر در کشاله ران یا شریان شعاعی بازو است که پانسمان دارد. منظور از زخم برش کوچک پوستی است و هیچ زخم واضحی وجود ندارد. روز بعد از آنژیو باید پانسمان را بردارید و محل زخم را شست‌شو دهید. نگران نباشید، قرار نیست که صحنه دلخراشی را ببینید. برای برداشتن پانسمان بهتر است که کمی پانسمان را مرطوب کنید که راحت‌تر بلند شود. پس از بلند کردن پانسمان زخم را به‌آرامی و بدون فشار با آب و صابون شستشو دهید. پس از شست‌شو با چسب زخم، محل زخم را بپوشانید که دچار عفونت یا خونریزی نشود.

حضور یک همراه؛ مهم‌ترین اقدام مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب

بعد از آنژیوگرافی قلب چی بخوریم؟

رعایت‌ رژیم غذایی پس از آنژیو در کوتاه‌ کردن دوره نقاهت تاثیر بسزایی دارد. در این دوره از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنید. همچنین به‌هیچ‌وجه سراغ خوردن غذاهای فست‌فودی نروید. علاوه‌بر این، نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار را برای چند روز کنار بگذارید. مصرف مشروبات الکلی نیز در این دوره کاملا ممنوع خواهد بود. همچنین اگر قرار است که در دوره نقاهت سی تی آنژیوگرافی را انجام دهید، حتما در مورد رژیم غذایی از پزشک سوال بپرسید که روی نتیجه سی تی تاثیر منفی نگذارد.

نبایدهای رژیم غذایی را گفتیم، در ادامه به بایدها نیز خواهیم پرداخت. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های پس از آنژیوگرافی نوشیدن مایعات فراوان است. آب بهترین نوشیدنی خواهد بود که در این دوره به شما کمک می‌کند. خوردن آب‌میوه‌های طبیعی نیز پیشنهاد می‌شود. بر اساس نظر متخصصان در این دوره بهتر است که روزانه بین 8 تا 10 لیوان نوشیدنی بخورید. در واقع متخصصان پیشنهادی می‌دهند که برای خروج مایع حاجب مایعات فراوان بخورید. همچنین از سبزیجات، ماهی، گوشت و مرغ در رژیم غذایی استفاده کنید. هر اندازه که غذا سالم‌تر باشد، بدن شما قدرت بیشتری برای بهبودیافتن پیدا می‌کند.

رژیم غذایی بعد از آنژیوگرافی قلب

بیشتر بخوانید: آنژیو پلاستی عروق کرونری

حمام پس از آنژیوگرافی قلب؛ چه زمانی می‌توانید به حمام بروید؟

بهتر است که حداقل 1 تا 2 روز زمان دهید که زخم تا حد قابل‌توجهی ترمیم شود و سپس به حمام بروید. در حمام هم نباید زخم باز باشد، در نتیجه با پانسمان یا چسب این محل را بپوشانید. همچنین تا جای ممکن سعی کنید که زخم خیس نشود. پس از استحمام به هیچ وجه از کرم یا لوسیون در محل زخم استفاده نکنید. همچنین بهتر است که لباس گشاد بپوشید که با محل زخم اصطکاک ایجاد نکند.

اگر براساس نظر پزشک هولتر فشار خون دارید، در مورد استحمام حتما سوال کنید و سپس طبق توصیه‌های مطرح شده به حمام بروید. در مورد دستشویی رفتن هم حتما از دستشویی فرنگی استفاده کنید؛ همچنین در زمان دستشویی فشاری وارد نکنید که محل زخم دچار خونریزی شود.

مراقبت پس از آنژیوگرافی و مصرف داروها طبق دستور پزشک

پزشک پس از انجام آنژیو داروهایی را تجویز می‌کند که حتما باید سر وقت مشخص شده آن‌ها را استفاده کنید. در صورت مصرف داروهایی به صورت منظم، پیش از انجام آنژیو باید به پزشک خود اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروهایی هستید. برخی از این داروها باید پیش از انجام آنژیوگرافی قطع شوند و برخی را پس از آنژیو نباید بخورید. تمام این موارد را لازم است که با مشورت پزشک انجام دهید.

همچنین اگر درگیر درد هستید، به‌هیچ‌وجه بر اساس تصمیم خودتان مسکن استفاده نکنید. ممکن است استفاده بیش از حد مسکن خطرات جدی را به همراه داشته باشد. اگر قرار است در دوره نقاهت نوار قلب بگیرید، باید در مورد داروهایی که روی ضربان قلبتان تاثیر دارد، مراقب باشید.

مصرف دارو بعد از آنژیوگرافی قلب

چه کارهایی را نباید در دوره نقاهت آنژیوگرافی انجام دهید؟

در ادامه بررسی پاسخ سوال مراقبت بعد از آنژیوگرافی چیست؟ باید به کارهایی اشاره کنیم که بعد از آنژیو نباید انجام دهید. فهرست زیر بخشی از کارهایی است که پس از انجام آنژیو انجام دادن آن خطرناک خواهد بود.

به هیچ وجه اجازه ندهید که روی محل زخم فشاری وارد شود.

 • 5 تا 7 روز وسیله سنگینی بلند نکنید.
 • 5 روز پس از آنژیوگرافی نباید فعالیت سنگین یا ورزش انجام دهید.
 • پله‌ها را با سرعت بالا یا پایین نروید.
 • بدون اجازه پزشک هیچ داروی غیرقلبی را استفاده نکنید.
 • سیگار کشیدن را فراموش کنید.
 • تا 3 روز رانندگی نکنید.

برای برگشتن به روال طبیعی زندگی باید چند وقتی را به بدنتان زمان بدهید. در غیر اینصورت احتمال ایجاد خطرات جدی برای بدن شما وجود دارد. همچنین بر اساس تجربه دیگران و گفته‌هایشان اقدامات خودسرانه‌ای را انجام ندهید. در دوره نقاهت پس از آنژیوگرافی، ممکن است طبق نظر پزشک معالج نیاز به انجام آزمایش‌های تشخیصی مانند  اکو قلب نیاز داشته باشید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

مراقب‌های پس از آنژیوگرافی عموما درد را کم می‌کند و در این دوره نیاز به مراجعه پزشک تا زمان اعلام‌شده ندارید. اما اگر علائم زیر را مشاهده کردید، به سرعت به اورژانس مراجعه کنید:

 • درد یا ناراحتی شدیدی داشتید.
 • در محل زخم عفونت یا ورم دیدید.
 • دمای بدنتان بیشتر از حد معمولی شد و تب داشتید.
 • در محل زخم بی‌حسی داشتید.
 • احساس ضعف شدید می‌کردید.
 • در قفسه سینه درد یا احساس نفس‌تنگی داشتید.
 • محل زخم دچار خونریزی شد.

در شرایط غیرطبیعی نباید زمان را از دست دهید و سرعت عمل شما برای مراجعه بسیار مهم است. همچنین علائم غیرطبیعی را جدی بگیرید. بعد از انجام آنژیوگرافی پزشکان به‌هیچ‌عنوان تست ورزش را برای بیماران توصیه نمی‌کنند؛ زیرا این تست فعالیت سنگینی بوده و ماهیچه‌های قلب و محل زخم را تحت فشار قرار می‌دهد.

مراجعه به دکتر پس از آنژیوگرافی قلب در شرایط غیرطبیعی

مراقبت بعد از آنژیوگرافی تضمین‌کننده سلامتی

هر آنچیزی که نیاز بود در پاسخ سوال مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چیست را بدانید در این مطلب به شما گفتیم. نوشیدن مایعات فراوان را فراموش نکنید. همچنین فعالیت سنگینی انجام ندهید که برایتان خطرساز شود. علاوه‌بر این نکات، زمانی که علائم غیرطبیعی مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. اگر به تازگی در کلینیک بهار زندگی آنژیوگرافی انجام داده‌اید، خوشحال می‌شویم که در مورد احساستان در طول فرایند و پس از آن بدانیم. همچنین، برای معاینه توسط بهترین متخصصان قلب و عروق می‌توانید به این کلینیک مجهز مراجعه کنید و از خدمات حرفه‌ای مجموعه بهره ببرید.

نظرات کاربران

  7     +     8   =

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  7     +     4   =

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com