فشار خون و ارتباط ان با ضخیم شدن دیواره قلب

بیماری‌های قلبی
1402/09/29

علت ضخیم شدن دیواره قلب چیست و چگونه درمان می‌شود؟ • یکی از راه‌های درمان ضخیم شدن دیواره قلب. کنترل و کاهش فشار خون است. آخرین به روز رسانی: آذر 1402.

فشار خون و ارتباط ان با ضخیم شدن دیواره قلب

ساعات کاری کلینیک

همه روزه به جز جمعه و روزهای تعطیل

09:00 - 21:00

فشار خون تاثیر مهمی بر سلامت قلب دارد و می‌تواند به شکل‌ها ویژه‌ای در دیواره‌های قلب تاثیر بگذارد. دیواره قلب از عضله قلب تشکیل شده است و نقش اصلی آن انقباض و انبساط قلب را برای پمپ کردن خون به سراسر بدن دارد. افزایش فشار خون ممکن است به علت چندین عامل، از جمله استرس، ژنتیک، عادات غذایی ناسالم، فعالیت بدنی ناکافی و یا بیماری‌هایی مانند دیابت رخ دهد. تحت مراقبت و درمان مناسب، افراد می‌توانند فشار خون خود را کنترل کرده و از تاثیرات ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون جلوگیری کنند. این شامل تغییرات در سبک زندگی، مثل تغییرات در رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و در صورت لزوم مصرف داروهای کنترل فشار خون است. همچنین مراجعه به پزشک و تحت نظر قرار گرفتن برای کنترل و درمان فشار خون اهمیت دارد. برای درمان ضخیم شدن دیواره قلب بر اثر فشار خون می‌توانید با بهترین دکتر متخصص قلب و عروق در تهران در تماس بوده و راهنمایی شوید. این ویزیت هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری امکان پذیر است. برای دسترسی سریع‌تر به این موضوع می‌توانید کادر مشاوره رایگان قبل از ویزیت را پر کرده یا به صورت مستقیم با دکمه نوبت دهی آنلاین به صفحه پزشک موردنظر هدایت شوید. رسالت کلینیک بهار زندگی، سلامت همیشگی شماست.

علائم و خطرات ضخیم شدن دیواره قلب

ضخیم شدن دیواره قلب یک وضعیت است که ممکن است ناشی از افزایش فشار خون یا دیگر عوامل باشد. علائم ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون شامل خستگی، ضعف عضلات، تنگی نفس، درد یا فشار در قفسه سینه، سرگیجه و گاهی اوقات حتی تپش قلب نامنظم می‌شوند. این وضعیت ممکن است به تدریج باعث کاهش عملکرد قلب شود و خطر افزایش نارسایی قلب، حملات قلبی، و اختلالات ضربان قلب گردد. ضخیم شدن دیواره قلب ممکن است نشان‌دهنده مشکلات مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی-عروقی یا التهابات قلبی باشد. از اهمیت تشخیص و درمان زودهنگام این وضعیت برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر و کاهش خطرات جانی مرتبط با آن خبر می‌دهد. افراد با علائمی که به این مشکلات اشاره دارند، باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و برنامه درمانی مناسب را با او مشاوره کنند.

تاثیرات فشار خون بر دیواره قلب 

در زیر تاثیرات فشار خون بر دیواره قلب را بررسی می‌کنیم:

1. افزایش تنش دیواره قلب (هیپرتروفی)

افزایش فشار خون ممکن است باعث افزایش تنش دیواره قلب شود و در نتیجه، اندازه و حجم عضله قلب افزایش یابد. این امر ممکن است به تدریج منجر به ضعف قلب شود.

2. آسیب به عروق خونی

ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون بالا می‌تواند به عروق خونی و عروق کرونر (عروقی که خون به عضله قلب می‌رسانند) آسیب بزند. این آسیب ممکن است باعث تشکیل آترواسکلروز (انسداد عروق خونی با چربی و سایر مواد) شود که می‌تواند به حملات قلبی منجر شود.

3. اختلال در ضربان قلب

فشار خون بالا می‌تواند باعث اختلال در ضربان قلب شود و در نهایت به نارسایی قلب منجر شود.

4. افزایش خطر سکته قلبی و سکته مغزی

افزایش فشار خون به طور مستمر می‌تواند خطر ابتلا به حوادث قلبی-عروقی مانند سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

 تاثیرات فشار خون بر دیواره قلب

درمان ضخیم شدن دیواره قلب

درمان ضخیم شدن دیواره قلب بستگی به علت اصلی و شدت آن دارد. در بسیاری از موارد، اصلاح سبک زندگی و مدیریت عوامل خطر می‌تواند تأثیرگذار باشد. در صورت لزوم، پزشک ممکن است داروها را تجویز کند. درمان درد قلب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. تغییرات در سبک زندگی

 1.     تغییرات در رژیم غذایی: کاهش مصرف نمک، مواد چرب و قند، و افزایش مصرف مواد غذایی سالم.
 2.     افزایش فعالیت بدنی: ورزش منظم و متعادل به کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند.
 3.    کاهش استرس: مدیریت استرس و اعمال تغییرات در زندگی روزمره برای بهبود سلامت قلب مفید است.

2. مصرف داروها

داروهای کنترل فشار خون: اگر ضخامت دیواره قلب به علت افزایش فشار خون است، داروهایی که به کنترل فشار خون کمک می‌کنند ممکن است تجویز شوند.

3. مانیتورینگ و پیگیری پزشکی:

پیگیری منظم با پزشک: افراد مبتلا به ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون نیاز به پیگیری منظم با پزشک دارند تا وضعیت خود را کنترل کنند و تغییرات در درمان را اعمال کنند.

4. درمان علل اساسی:

اگر ضخامت دیواره قلب ناشی از بیماری‌های دیگر مانند دیابت یا بیماری‌های التهابی است، درمان این بیماری‌ها نیز ضروری است. در موارد ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون بالا همراه مشکلات جدی، روش‌های جراحی نیز ممکن است در نظر گرفته شود. به هر حال، درمان زودهنگام و مشاوره با پزشک در تعیین راه‌حل مناسب برای هر فرد بسیار حیاتی است.

 درمان ضخیم شدن دیواره قلب

رویه‌های درمانی ضخیم شدن دیواره قلب

طیف وسیعی از روش‌های جراحی و غیر جراحی را می‌توان برای درمان ضخیم شدن دیواره قلب استفاده کرد. در ادامه به شکل مختصر به هرکدام می پردازیم:

میکتومی سپتال (روش انتخابی جراحی)

میکتومی سپتال که به آن درمان کاهش سپتوم نیز می‌گویند، جراحی قلب باز است. این روش برای افراد مبتلا به ضخیم شدن دیواره قلب انسدادی که با وجود مصرف داروهای ضخیم شدن دیواره قلب، همچنان علائم شدید دارند در نظر گرفته می‌شود. جراح بخشی از سپتوم ضخیم شده را که به داخل بطن چپ برآمده است، برمی‌دارد. این کار انسداد را از بین می‌برد، جریان خون را به قلب وارد کرده و سپس به خارج از بدن بازمی‌گرداند.

ابلیشن سپتوم به روش غیرجراحی

ابلیشن سپتوم (Nonsurgical Septal Reduction Therapy) روشی است که در آن اتانول (نوعی الکل) از طریق لوله‌ای به داخل شریان کوچکی که خون را به ناحیه عضله ضخیم شده تزریق می‌شود. الکل باعث مرگ این سلول‌ها خواهد شد و در نتیجه بافت ضخیم شده به اندازه طبیعی تر کوچک می‌گردد. خطرات و عوارض جراحی قلب با افزایش سن افزایش می‌یابد. به همین دلیل، ابلیشن ممکن است نسبت به میکتومی سپتوم در بیماران مسن با سایر شرایط پزشکی ترجیح داده شود.

پیوند قلب

در بیمارانی که از ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون به صورت پیشرفته رنج می‌برند، ممکن است در نظر گرفته شود. در این روش قلب بیمار با یک قلب اهدا شده سالم جایگزین خواهد شد.

برای باز شدن رگهای قلب چه بخوریم

برای افزایش انعطاف‌پذیری رگهای قلب و بهبود جریان خون، مصرف مواد غذایی سالم و پر از ترکیبات مفید می‌تواند مفید باشد. مواد غذایی زیر به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متنوع می‌توانند به باز شدن رگهای قلب کمک کنند:

1. میوه‌ها و سبزیجات:

2. ماهی‌های چرب:

3. میوه‌های خشک:

4. قهوه و چای سبز:

به هر حال، مهمترین نکته این است که رژیم غذایی باید متنوع و تنوع‌بخش باشد و با مشورت پزشک یا متخصص تغذیه تدوین شود، مخصوصاً اگر شما مشکلات قلبی در زمینه ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون دارید یا داروهای خاصی مصرف می‌کنید.

مواد غذایی مفید برای قلب

مواد غذایی مفید برای قلب شامل مواردی هستند که به کاهش فشار خون، کنترل کلسترول، و بهبود عملکرد قلب و عروق کمک می‌کنند. میوه‌ها و سبزیجات با فیبر غنی، مثل انبه، توت فرنگی، بروکلی و اسفناج، به عنوان منابع غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید برای قلب معرفی می‌شوند. ماهی‌ها حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که به بهبود سلامت قلب کمک می‌کنند، مورد توصیه است. دانه‌های کامل (جو، گندم کامل) با فیبر و مواد مغذی کمک به کنترل چربی خون و افزایش سلامت عروق قلبی می‌کنند. مصرف معتدل قهوه و چای سبز نیز ممکن است به بهبود جریان خون و سلامت قلبی کمک کند. موارد ذکر شده در یک رژیم غذایی متنوع و تعادل‌بخش، همراه با اجتناب از مصرف مواد غذایی با اشباع چربی بالا و نمک زیاد، به بهبود ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون کمک خواهند کرد.

 مواد غذایی مفید برای قلب

بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب

بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب معمولاً آب می‌باشد. آب نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت قلب و عروق دارد. مصرف مناسب آب برای سلامت قلب به دلیل موارد زیر مفید است:

1. هیدراتاسیون:

2. کاهش خطر افت قند خون:

3. کاهش خطر سنگ کلیه:

4. حفظ وزن سالم:

5. پوشش نیاز آبی:

هرچند که آب بهترین نوشیدنی برای تقویت قلب است، افراد می‌توانند همچنین از نوشیدنی‌هایی مانند چای سبز (بدون افزودنی‌های بیش از حد) که آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا-۳ دارند، بهره‌مند شوند. با این حال، مصرف هر نوشیدنی و تغذیه مناسب باید با مشورت پزشک یا متخصص تغذیه صورت گیرد، به خصوص اگر فرد مشکلات ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون دارد یا نیازهای ویژه‌ای دارد.

نتیجه گیری

تعداد کمی از افراد مبتلا ضخیم شدن دیواره قلب در اثر فشار خون در معرض خطرات و عوارضی از جمله نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی هستند. خطر عوارض قلبی می‌تواند بین خانواده‌ها و در بین اعضای مختلف یک خانواده متفاوت باشد، بنابراین مهم است که تیم پزشکی متخصص، افرادی را که بیشتر در معرض خطر این عوارض هستند را شناسایی کنند تا بتوان درمان‌های پیشگیرانه را برای‌ آن‌ها ارائه کرد. به طور کلی می‌توان گفت افرادی که به بیماری ضخیم شدن دیواره قلب مبتلا هستند زیاد نگران نباشند. بسیاری از بیماران دارای کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک با درمان از عمری طولانی بدون احتیاج به هیچ‌گونه جراحی خاصی بهره‌مند خواهند شد.

نظرات کاربران

  5     +     7   =

 • Sa 1402/11/19

  hypertrabeculated lv apex without essential criteria for lv noncompaction MILD MR MILD PI MILD TR این جملات تو اکو نرماله؟منظور چیه؟

  پاسخ دهید
  • مدیر وب سایت 1402/11/19

   سلام وقتتون بخیر. برای نشان دادن اکو قلب و تفسیر آن لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

  • مدیر وب سایت 1402/11/19

   سلام وقتتون بخیر. برای نشان دادن اکو قلب و تفسیر آن لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید تا با شما تماس بگیریم.

support image

نیاز به مشاوره دارید؟

021-22642277

همین حالا با ما تماس بگیرید...

  +     5   =   8  

در حال ارسال...

Copyright 2024 bahar-e-zendegi.com